Dzień Strażaka 2026
12 maja 2026 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycił Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. bryg. Michał Badach. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych, służb współpracujących oraz zaproszeni goście.
Komendant Miejski PSP w Chełmie st. bryg. Wojciech Chudoba powitał uczestników uroczystości oraz podkreślił znaczenie współpracy wszystkich służb i jednostek ochrony przeciwpożarowej na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia, medale oraz awanse na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom Komendy Miejskiej PSP w Chełmie.
Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali:
asp. Tomasz Gabrysiewicz,
st. asp. Konrad Mikulski,
st. asp. Agnieszka Popek,
bryg. Tomasz Ważny.
Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali:
kpt. Przemysław Watras,
mł. kpt. Jarosław Witamborski,
st. kpt. Paweł Repa,
ogn. Krzysztof Gałka,
mł. kpt. Marcin Tomaszewski.
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
st. ogn. Rafał Klajn,
st. ogn. Piotr Rożek.
Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
st. ogn. Tomasz Darmorost,
st. ogn. Marcin Dobrowolski,
st. ogn. Sławomir Jurczuk.
Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali:
st. sekc. Damian Kędzierawski,
st. sekc. Karol Dziewulski.
Medal Jubileuszowy z okazji XXX-lecia powstania Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP otrzymała st. asp. Agnieszka Popek.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazami personalnymi nadał wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszom KM PSP w Chełmie.
Na stopień młodszego brygadiera awansowani zostali:
st. kpt. Radosław Gajuk,
st. kpt. Sebastian Majewski.
Na stopień starszego kapitana awansowani zostali:
kpt. Marcin Huba,
kpt. Paweł Repa.
Stopień młodszego kapitana otrzymał również absolwent Akademii Pożarniczej mł. kpt. Jarosław Witamborski. Awans został wręczony podczas promocji oficerskiej na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się 4 maja 2026 roku w Warszawie.
Na stopień starszego aspiranta awansowani zostali:
asp. Krzysztof Piszczek,
asp. Piotr Olewiński,
asp. Bartosz Żółciński.
Na stopień aspiranta awansowany został:
mł. asp. Piotr Pietraś.
Na stopień młodszego ogniomistrza awansowani zostali:
st. sekc. Karol Dziewulski,
st. sekc. Damian Kędzierawski,
st. sekc. Radosław Żuk.
Na stopień starszego sekcyjnego awansowani zostali:
sekc. Sebastian Czapka,
sekc. Tomasz Sałek.
Na stopień sekcyjnego awansowany został:
st. str. Piotr Komendecki.
W imieniu wszystkich awansowanych i odznaczonych głos zabrał mł. bryg. Sebastian Majewski, dziękując za wyróżnienia oraz podkreślając znaczenie służby i wzajemnego wsparcia w codziennej pracy strażaka.
Uroczystość była okazją do wyrażenia uznania dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych za ich codzienną służbę i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców regionu.