ROZSZCZELNIENIE CYSTERNY KOLEJOWEJ Z GAZEM

            02 maja 2022 roku, o godzinie 19:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Chełmie wpłynęła informacja o rozszczelnieniu cysterny kolejowej ze skroplonym gazem LPG. Skład cystern znajdował się na stacji kolejowej Chełm Wschodni.

            Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania potwierdzono, że w jednej z cystern kolejowych doszło do rozszczelnienia jednego z zaworów. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymaniu całkowicie ruchu kolejowego oraz odłączeniu napięcia w trakcji kolejowej w obrębie stacji Chełm Wschodni (działania prowadzone razem ze Strażą Ochrony Kolei). Ruch na drodze krajowej  DK12 zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia odbywał się wahadłowo północnym pasem drogi i nadzorowany był przez Policję. Następnie uszczelniono zawór likwidując wyciek (działanie to wykonano razem z pracownikami terminalu przeładunkowego Tezet z Brzeźna). W trakcie akcji podawano rozproszone prądy wody w celu rozproszenia mieszaniny gazowej, a stężenie gazu w powietrzu stale było monitorowane specjalistycznymi miernikami wielogazowymi.

               W działaniach trwających ponad 3 godziny  brało udział 8 zastępów Straży Pożarnej, 29 ratowników (w tym zastępy OSP KSRG Kamień,  OSP KSRG Staw i OSP Zarzecze).

tekst: bryg. Wojciech Chudoba, zdjęcie: kpt. Paweł Krystynek

               

  • 1_gaz

 

Skip to content