Wyciek kwasu azotowego w SP6 w Chełmie

W dniu 18 maja 2022 roku, o godzinie 12:01 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Chełmie wpłynęła informacja o wycieku nieznanej substancji na zapleczu pracowni chemicznej w Szkole Podstawowej nr 6 w Chełmie. Przed przybyciem podmiotów ratowniczych nauczycielka prowadząca lekcję ewakuowała uczniów z klasy.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu PSP z JRG 1 Chełm i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w budynku Szkoły na drugim piętrze, na zapleczu jednej z klas (magazynek chemiczny) doszło do wycieku niewielkiej ilości substancji chemicznej. Substancja wycieka z jednego z pojemników znajdujących się w metalowej szafie, w której składowane były różne odczynniki chemiczne. Ustalono, że doszło do rozszczelnienia pojemnika z kwasem azotowym. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego na całej kondygnacji, wyznaczeniu strefy zagrożenia oraz ewakuowaniu osób z budynku szkoły (łącznie ewakuowano 418 uczniów oraz 30 osób z personelu). Na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Zamościa oraz z JRG 1 Lublin. Przybyły na miejsce pluton chemiczny z Zamościa przystąpił do likwidacji zagrożenia używając neutralizatorów i sorbentów. Strażacy pracowali w ubraniach ochronnych chemicznych oraz w sprzęcie ochrony dróg oddechowych.
W działaniach trwających ponad 6 godzin brało udział 8 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 23 ratowników. W trakcie działań współpracowano z Przedstawicielem Miejskiego Zarządzania Kryzysowego w Chełmie oraz Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6 w Chełmie.

Skip to content