Ćwiczenia zgrywające z Miejskim Zespołem Zarządzania Kryzysowego miasta Chełm

W czwartek 31 października 2019 roku w Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch w Chełmie odbyły się ćwiczenia zgrywające z Miejskim Zespołem Zarządzania Kryzysowego miasta Chełm.  Brały    w nich udział: Policja, Stacja Ratownictwa Medycznego, Straż Miejska, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej, Ochotnicza Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna.

Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były odprawą, którą poprowadził Komendant Miejski PSP
w Chełmie – mł. bryg. Artur Rutkowski.

Założenia do ćwiczeń to dwa epizody:

EPIZOD 1:

Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej Chełm odbiera informację o wybuchu i pożarze do jakiego doszło w wyniku działań dywersyjno – sabotażowych (odkręcenie zaworów z zimną wodą doprowadziło do wybuchu pary wodnej w kotłach zasilających zakład) w budynku kotłowni Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch w Chełmie przy ul. Chemicznej 4. Pracownicy zakładu zauważając pożar ewakuują osoby znajdujące się w budynku – dwie osoby zostają  i podejmują nieskuteczną próbę gaszenia pożaru podręcznym sprzętem gaśniczym – pożar zaczął się szybko rozprzestrzeniać na pozostałą część. Jednocześnie powiadamiają służby ratownicze o zaistniałym zdarzeniu.

EPIZOD 2:

O godz. 10:00 do Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, wpływa informacja o zaginięciu dziecka w lesie Borek. Ze zgłoszenia wynika, że o godz. 5.00 Marek K lat. 35 zam. Chełm (osoba zawiadamiająca) wyszedł z domu wraz z żoną oraz 8 letnią córką do lasu Borek celem zebrania grzybów. O godz. 8.00 zauważył, iż nie ma w zasięgu wzroku jego córki. Ojciec dziecka wraz       z rodziną podjął próby poszukiwania dziecka jednak bezskutecznie.

Głównym celem manewrów było doskonalenie współdziałania wszystkich biorących udział w ćwiczeniach służb ratowniczych.

 

tekst: mł. bryg. Wojciech Chudoba, zdjęcia: bryg. Remigiusz Kwacz – KM PSP Chełm.

Skip to content